TWİTTER HUKUKU

Twitter hukuku
Twitter'da adımı / markamı başkası almış, ne yapabilirim ?

1. yöntem : DAVA AÇMAK

Gerek Türkiye'de, gerek dünyada (web dahil), markalar, adlar, eserler, farklı kanunlar çerçevesinde korunmaktadır. Bu durumda Twitter'da bir gasp olayında avukatın aklına ilk gelen önlem, elbette dava açmak olacaktır. Hakkın iadesini elde etmek, kararın ilanıyla üçüncü kişilere karşı bağlayıcı olmasını sağlamak, hukuken mümkündür.

Ancak gerçekçi olmak gerekirse, hukuk yollarına başvurmak amaca uygun bir strateji değildir. Yargı maliyeti, masraflar, yetkili mahkeme gibi caydırıcı unsurlar, dava yoluna gitmenin orantısız bir çaba olduğunu göstermekte.

2. yöntem : Twitter işletmecisine ihtarname

Bu yöntem ile hesabın askıya alınması sonucunu elde ediyorsunuz.  Ancak bu askıya alma ("suspension"), kesin ve geriye dönüşü olmayan bir yol. Yani hesabı ne siz, ne de gasp eden bir daha kullanamıyor. Zira adınızın veya markanızın gasp edildiğini ispatla birlikte, Twitter size ihtarname (online dilekçe) gönderme imkanı tanıyor. Hakkınızın ispati ve dilkçenin incelenmesi sonucunda Twitter, gasp edilen hesabı tamamen durduruyor.

3. yöntem : Sulh ve anlaşma 

Esas olarak Twitter hesapları satılamıyor, alan adlarından büyük farkı bu şekilde ortaya çıkıyor.
Bunun sebebi, spekülasyon ve bir "twitter account market" oluşmasına engel olmak.  Bu şekilde Twitter hesaplarının satışı veya ücret karşılığı devrini yasaklıyor.

Ancak uygulamada iki kişinin karşılıklı anlaşma sağlamasına hukuken hiç bir engel olamaz. Yani her ne kadar ad veya markalar twitter account olarak satılamaz denilse de,  uygulamada sulh yoluyla ve anlaşma sağlayarak gasp edenlerle isim sahibi / marka hakkı sahipleri para karşılığı anlaşabiliyorlar.

Sonuç olarak, Twitter gerçeğini geç fark eden teşebbüsler veya gerçek kişiler, markalarını veya adlarını başkalarına kaptırmış olabilirler. Bir takım hukuki ve teknik imkanlar olsa da, en uygun yöntemin "hesap kapattırma" veya "anlaşma" olduğu anlaşılmaktadır.

Etiketler: Şirketler Hukuku, kurumsal yönetişim, Birleşme ve devralmalar, ortak girişimler, şirket yapılandırmaları, Ticaret hukuku, sözleşmeler, uluslararası satışlar, Ticaret hukuku davaları, icra takipleri, Yerli ve Uluslararası Tahkim, Marka, patent ve telif hakları, Finans ve sigorta hukuku, Gayrimenkul, inşaat ve alt yapı, Medya ve İletişim Teknolojileri, Fransa'da avukat, Fransız avukat, fransa hukuk bürosu, fransa boşanma, fransa dava, avrupada dava, almanya avukat, belçika avukat, isviçre hukuk, miras, İnşaat ve Nakliyat, ticaret Hukuku, Birleşme, Devralma, Nakliyat ve Lojistik, İnşaat ve gayrimenkul, yenilenebilir enerji, Fransa'da dava acmak ; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, AİHM nasıl dava acılır, Fransa'da sirket şirket nasıl kuruluri Twitter'da adım markamı başkası ; Fransa'da miras, vekalet

HABERLER