TÜRKİYE’NİN ALTYAPISINA İLİŞKİN İLERİYE DÖNÜK POLİTİKASI NEDİR? YATIRIMLARI NELERDİR ? BUGÜNE KADAR HANGİ ÖNEMLİ ALTYAPI TESİSLERİ ÖZELLEŞTİRİLDİ ?

Türkiye’nin altyapısına ilişkin ileriye dönük politikası nedir? Yatırımları nelerdir ? Bugüne kadar hangi önemli altyapı tesisleri özelleştirildi ?
Ulaştırma Bakanlığı'na göre, Türkiye'de geçiş ücreti alınan bütün yollardan elde edilen toplam gelir 2008 yılında 121 milyon ABD doları idi. İstanbul Boğazı'ndan geçen iki köprüden elde edilen toplam gelir ise aynı yıl 100 milyon ABD doları idi.
 
Havaalanları, limanlar, demir yolları ve kara yolları altyapı açısından yatırım yapılan başlıca alanlardır. Özelleştirme İdaresi'ne göre, otoyolların ve köprülerin özelleştirilmesi öncelikli projelerin başında geliyor. Otoyolların ve köprülerin özelleştirilmesi, Türkiye'nin otoyollarını, köprülerini ve hizmet tesislerini kapsıyor. Söz konusu otoyollar ve köprüler "İşletme Haklarının Verilmesi" sözleşmesi ile özelleştirilecektir. Jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye cazip bir portföye sahip olan bir endüstri merkezi durumundadır.
 
Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'nın genişletilmesi, 3 yeni havaalanının inşa edilmesi ve Bodrum Havaalanı'nın yapılması Türkiye'de gerçekleştirilmesi planlanan başlıca havaalanı projelerindendir.
 
1997'den bu yana, Tekirdağ, Rize, Ordu, Sinop, Giresun, Hopa, Antalya, Marmaris, Alanya, Çeşme, Kuşadası, Trabzon ve Dikili limanları özelleştirilmiştir. Liman özelleştirmesinin önemli örneklerinden birisi 36 yıllık işletme hakkı 777 milyon ABD doları karşılığında imtiyazlı olarak devredilen Mersin Limanı özelleştirmesi olmuştur. İşletme imtiyazı, 2007 yılı Mayıs ayında Singapurlu bir şirket olan PSA ve bir Türk inşaat şirketi olan Akfen ortak girişim grubuna verildi. Derince Limanı ise 2007 yılında toplam 100 milyon ABD doları değerindeki bir yatırım maliyeti ile özelleştirildi.
 
Birçok büyüme fırsatı sunan demir yolu sektörü de Türkiye'nin altyapı alanında potansiyeli olan pazarlarından birisidir. 13 Mart 2009'da Ankara-İstanbul hızlı tren sisteminin ilk kısmı olan Ankara-Eskişehir hattı inşa edildi. İkinci kısım olan Eskişehir-İstanbul hattının yapım çalışmaları ise hâlâ sürüyor. İstanbul Boğazı'nın altından geçirilen tünel ve yeraltı raylı sistem ağı inşaatı, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ve Suriye-Türkiye demir yolu Türkiye'deki çok biçimli ulaştırma olanaklarının gelişmesine katkıda bulunacaktır.

HABERLER