PARİSTE AVUKAT

Pariste avukat

4 Ekim 2009

Paris Barosu Başkanı bugün Fransa'da gözaltıların yasa dışı olduklarını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen bir kararlara aykırı olduğunu belirtti.

Paris Barosu Başkanı Charrière-Bournazel, açıklama yaparak 13 Ekim 2009 tarihinde Türkiye'nin mahkum edildiği kararı referans alarak Fransa'nın da bu karara uyması gerektiğini ifade etti. AİHM geçen hafta (13 Ekim 2009), Hizbullah örgütüne üye olduğu gerekçesiyle yargılanan S. Dayanan isimli Türk vatandaşına yargılama sürecinde hukuki  yardım almadığı sebebiyle açtığı davada Türkiye'yi mahkum etmişti.

Fransız Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da son on yıldır bu hakkın mevzuatta bulunduğunu belirtiyor.  Adalet Bakanlığı açıklama yaparak : "AİHM kararı, Türk yargılama sistemini ilgilendirmektedir ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhinde verilmiş bir karardır. Türk sistemi Fransız sisteminden farklıdır" dedi.

Paris Barosu Avukatı Özgür Aşık kendi görüşlerini şu şekilde ifade etti : "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6-3 Maddesine göre, "her sanık (…) kendisine yöneltilen suçlamanın niteliği ve nedeninden en kısa zamanda, anladığı bir dille ve ayrıntılı olarak haberdar edilmek" hakkına sahiptir. Halbuki Fransa'da uygulamada gözaltı sürecinde Müvekkiller, hukuki yardım alma hakkında yoksun bırakılıyorlar, sadece on beş dakikalık bir ziyaret hakkıyla yetinmek zorunda kalıyoruz. Bu da avukatların yargıdaki yerlerini zedelemektedir".

Paris Barosuna tüm avukatları eyleme çağırdı ve bugünden itibaren tüm gözaltıların iptalini talep etmelerini istedi.

Avukat Özgür Aşık ise uygulamada bu hakkın mevzuatta bulunduğunu, ancak uygulamada kısıtlandığını belirtiyor. "Burada Türkiye ile Fransa arasında bir ayrım yapmak yersiz" diyen Özgür Aşık, Fransa gibi İnsan Hakları geleneği ve mirası bulunan bir demokrasiye yakışmayacak uygulamalarla karşılaşıldığını iddia etti. "Yargı rejimin üç ayağından biri, müdafaa da yargının üç ayağından birini oluşturmaktadır. Bu hassas dengede savunma hakkının ihlali, tüm sistemi tehlikeye sokar. Yargı, sadece sanık müvekkillerimizin değil, tüm rejimin güvencesidir". dedi.HABERLER