TÜRKİYE'DE ULUSLARARASI TAHKİM

Türkiye'de Uluslararası Tahkim

Türkiye, her ne kadar yasal düzeyde uluslararası tahkimin yolunu açmış olsa da, iş dünyası henüz bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değil.

Tahkim sonucu verilen hakem kararlarının, çok taraflı uluslararası sözleşmelerdeki tenfize ilişkin hükümler aracılığıyla uygulandığı, iş dünyası tarafından yeterli düzeyde bilinmiyor.

Tahkime gitmek için bunun açıkça sözleşmede akdedilmiş olması şart. Özellikle çok taraflı ve uluslar arası sözleşmelerde, veya bir tarafın ülkesinin mahkemelerine güvenin az olduğu durumlarda (Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinden bazıları), davaların İstanbul veya Paris veya Cenevre'de, önceden seçilen bir hukuk ve dilde bağımsız hakemler tarafından görülmesi kararlaştırılır.

 

 

 

Etiketler: Şirketler Hukuku, kurumsal yönetişim, Birleşme ve devralmalar, ortak girişimler, şirket yapılandırmaları, Ticaret hukuku, sözleşmeler, uluslararası satışlar, Ticaret hukuku davaları, icra takipleri, Yerli ve Uluslararası Tahkim, Marka, patent ve telif hakları, Finans ve sigorta hukuku, Gayrimenkul, inşaat ve alt yapı, Medya ve İletişim Teknolojileri, Fransa'da avukat, Fransız avukat, fransa hukuk bürosu, fransa boşanma, fransa dava, avrupada dava, almanya avukat, belçika avukat, isviçre hukuk, miras, İnşaat ve Nakliyat, ticaret Hukuku, Birleşme, Devralma, Nakliyat ve Lojistik, İnşaat ve gayrimenkul, yenilenebilir enerji, Fransa'da dava acmak ; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, AİHM nasıl dava acılır, Fransa'da sirket şirket nasıl kuruluri Twitter'da adım markamı başkası ; Fransa'da miras, vekalet, Türkiye'de Uluslararası Tahkim

 

HABERLER