FRANSA BOSANMA

Fransa bosanma
Fransa'da avukat olmadan boşanmak halen imkansız

Bir kanun tasarısı Fransa'da boşanma prosedürünü kolaylaştırmak için reform öngörmüştü. Ancak bu tasarı rafta kaldı. Asliye Hukuk Mahkemesi ("Tribunal de Grande Instance") bünyesinde dava açılmak suretiyle aile hakimi atanacağından, avukat zorunludur.

Fransa boşanma hukuku uyarınca 2 yoldan birine başvurulması gerekmektedir :

1. Anlaşma yoluyla boşanma

Bu durumda tek avukat her iki eşi de temsil edebiliyor. Bu da hem maliyetleri kısıtlıyor, hem de süreleri ve usulü basitleştiriyor.

Uygulamada hakim bir duruşma günü belirliyor ve avukat(lar) ile huzurlarına çıkan eşlerin iradelerini tespit ediyor. Kararlarının baskı ve muvazaa dışında alındığını tetkik eden hakim, gerekirse bir veya birkaç duruşma talep ederek, araştırma talep ediyor.

2. Çekişmeli (dava) boşanma

En yaygın boşanma yöntemi olarak karşımıza çıkan dava yoluyla boşanmada bir eş diğerini dava ediyor. Genellikle şiddetli geçimsizlik, evlilik birliğinin temelden sarsılması, aldatma ve benzeri suçlamalar, boşanma talebinin dayanaklarını oluşturuyor.

Dava eden eş, iddialarını ispatla yükümlüdür. Bu sebeple de avukat zorunlu doluğu gibi, konunın uzmanı ve deneyimli bir avukat ile boşanmak, davanın başarısı için önemli. Zira boşanma davasının sonucunda verilen kararlar arasında nafaka, mal paylaşımı, gibi maddi unsurlar olduğu gibi, çocuklarla ilgili velayet veya ziyaret hakkı gibi manevi unsurlar olabiliyor.HABERLER