FRANSA PARLEMENTOSU

23 Aralık 2011

Fransa parlementosu "soykırımı inkâr etmeyi suç olarak kabul eden" yasayı meclisden geçirdi, şimdi somut olarak ne olacak ?

Daha önce 2001 yılında Ermeni soykırımını resmen kabul eden Fransız yasama organı, bu yasanın yaptırımını dün dolaylı olarak yasalaştırdı. Tüm soykırımları kapsayan bu yasa (spesifik olarak Ermeni soykırımı değil), dolaylı olarak düşünce özgürlüğü çerçevesinde fikir beyan edecek kişilerin 45.000 Euro para cezası ile 1 yıl hapis cezasıyla yargılanmalarına sebep olacak.

Bu yasaya karşı çıkanlar ne yapabilirler ?

Fransız mevzuatına 2010 yılında giren "Öncelikli Anayasayallık Sorusu" olarak tercüme edilebilecek "Question Prioritaire de Constitutionnalité" sistemi getirilmiştir.

Buna göre, Fransa'da bir yargılamaya tabi herhangi bir kişi, yargılanmasına sebep olan yasanın Anayasaya aykırı olduğunu iddia etme hakkına sahiptir.

Bu prosedür, Anayasa Konseyi önünde yürütülür. Avukat temsili zorunludur.

Mezkur "soykırım yasası"nın Anayasaya aykırı olduğu yönünde görüş beyan eden Fransız Anayasa hukukçuları çoğunluktadır. Fransa'nın gelmiş geçmiş en saygın ve kazirmatik Anayasa Konseyi önceki başkanı Sayın Robert Badinter ve onun gibi düşünen yüzlerce hukukçu, bu yasanın Anayasaya aykırı olduğu konusunda hem fikirdir.

Fransa'ya karşı devlet davası

Fransa devleti aleyhinde dava açmak için iç yargı yolunu tüketmek gerekli değildir. 

Bireysel para cezası ve hapis cezası

Uygulamaya girecek olan bu yasanın ilk mahkumları, doğrudan iç hukuk yollarının tükenmesine yönelik hukuki girişimlerde bulunabilecek ve bir an önce Yüksek Yargı önünde kararın bozulmasını talep edebileceklerdir. Fransa'da avukatlar, bu fırsatı beklemektedirler.

Aksi taktirde, AİHM nezdinde açılacak davada Avrupa İnsan Sözleşmesi'nin ilgili maddelerinin ihlali zemininde, Fransa'nın tazminatlar ödemesine mahkum edilmesi beklenmektedir.
HABERLER