ALMANYA'DA DAVA ACMAK

Almanya'da dava acmak

Alman Hukukunda zamanaşımı davanın türüne göredeğişir. Bu yüzden ilk soru, davanın konusu ticari mi ? aile hukuku mu ? miras davası mı ? Bunların cevabına göre süresinde olup olmadığı anlaşılacaktır. Genel olarak zamanaşımın süresi 3 senedir. 

Almanya'da dava açmak için avukat tutmak zorlumudur ?
Avukat tutma zorluğu yetkili olan mahkemeye göre değişir. Iş mahkemeleri önünde (Arbeitsgericht) avukat vekilliği mecbur değil, davacı olarak hak talep eden kişi doğrudan mahkemeye başvurabilir, şayet prosedürü ve alman hukuku uyarınca haklarını biliyorsa, Mahkeme yönlendirecektir.

Ancak önemli ve bedeli yüksek davalarda, Landgericht  (bölgesel mahkeme) önünde davalarda sadece avukatlar dava ikame edebilirler. Yani vekil ile temsil zorunluluğu bulunmaktadır.

Amtsgericht önünde (kanton mahkemesi), aile hukuku ile ilgili olan davalarda da avukat zorludur. Amtsgericht'de bütün diğer konular için avukata gerek yoktur, davacı olarak bizzat hak sahibi başvurabilir.

Amtsgerich icraya konulabilen karar vermek için yetkilidir, yani davacı hakim'den bir odeme emri almak için kendisi mahkemeye başvurabilir.

Alman mahkemeleri önünde müracaatlar ve dilekçeler zorunlu olarak yazılı sunulur. Bazı özel durumlarda müracaatlarda email geçerlidir, ancak önceden Alman kanunu uyarınca elektronik yetkisinin alınmış olması gerekir.

Yargılama masrafları : 
Medeni ve ticaret mahkemeler önünde harç ve benzeri yargı masrafları vardır. Bu masraflar ve mahkeme tarafından takdir edilecek vekalet ücretini davayı kaybeden taraf ödeyecektir.


HABERLER